Ukážková prírodná

Kdebolotambolo

Záhrada sa nachádza na okraji dediny Belá- Dulice pri starej 120ročnej dreveničke, vo svahu. Pestujeme tu zeleninu pre vlastnú potrebu, jedlé kry, ovocné stromy, trvalky a kvety na rez. Naše vyvýšené záhony sú vypletené z liesky ( lokálne nazbiaranej , vlastnoručne donesenej). Kompostujeme v peknom, tiež z liesok vypletenom komposte. Pri ňom sa nacháda típíčko, živá skrýša z vŕby a paviniču. Máme tu aj altánok, našu vonkajšiu obývačku s hojdačkou. Za domčekom je príjemné sedenie pod starou jabloňou obklopené vidieckymi záhonmi. V humne je záhradné náradie a chystáme sa ho zrekonštruovať.

Prírodná záhrada,Preseľany

Naša prírodná jedlá záhrada sa nachádza v obci Preseľany. Má rozlohu 30a.Tvorím ju postupne osem rokov.Je rozdelená na viac častí,ktore slúžia na oddych,pestovanie ovocia a zeleniny,chov sliepok.Mojím cieľom bolo vytvoriť babičkinu záhradu,kde je stále niečo k zahryznutiu,sú rôzne zákutia pre deti,zvieratá,kde to žije. Je počuť spev vtákov,šum lístia,kikiríkanie kohúta,štekot psa,mňaučanie mačiek. V našej záhrade pestujeme zeleninu,ovocie,bylinky,okrasné a jedlé kríky.

Pavlovského staja

Permakultúrne gazdovstvo na hrušovských lazoch.

Pozemok je v extrémnych podmienkach sucha a preto na ňo robíme veľa terénnych úprav a práce s dažďovou vodu, aby naše záhrady prosperovali aj v horúcom lete. Máme tu rôzne vodozádržné opatrenia (swaly, dažďové záhrady, jazierka) a neustále vysádzame dreviny i kvetiny, aby sme dosiahli diverzitu rastlín, hmyzu. Radi k nám chodia vtáčiky, motýle aj žaby. 

Záhrada E.K.O. Centrum ŽiTo v SÝPKE Moravské Lieskové

Záhrada sa  nachádza v obci Moravské Lieskové v okrese Nové mesto nad Váhom v areáli miestného poľnohospodárskeho podniku. Vznikla uprataním pozemku okolo budovy bývalej sýpky. Táto je dnes rekonštruovaná a bude slúžiť vzdelávaniu a iným kultúrno spoločenským aktivitám OZ ŽiTo v SÝPKE. Záhrada plynule nadväzuje na výsadby okrasných kríkov, stromov a trvaliek pri vstupe do objektu podniku.

V roku 2019 sme pozemok vyčistili od nelegálnej skládky, odstránili sme a vyviezli zbúranisko bývalej maštale. Postupne sme pozemok čistili od náletov nežiadúcich drevín.

Záhrada v záchrannej stanici

Záhrada slúžiaca hlavne zvieratám, približujúca sa lesnej záhrade.

Lifereset záhrada

Prírodná záhrada

Komunitná záhrada L-E-S-O-V-O

 Na začiatku našej práce bola okrasná záhrada so starým sadom. Našim cieľom je zabezpečenie kvalitných sezónnych potravín či už ovocia a zeleniny, alebo hydinového a kraličieho mäsa. Pri pestovaní ovocia a zeleniny sa kladie vysoký dôraz na regeneráciu pôdy a zvyšovanie biodiverzity v našom okolí. Zatiaľ sme len na začiatku cesty, kde sa nam podarilo vysadiť rôznorodé ovocné stromy, kríky, a zúrodniť pôdu na pestovanie aj tých najnáročnejších zeleninových druhov. Samozrejmosťou je nepouživanie chemických postrekov a umelých hnojív.

Rodinná záhrada Pod hradom Likavka

Naša záhrada sa nachádza na pozemku, ktorý patrí ku vyše storočnému objektu horárne, na starých fotografiách uvádzanej ako Lesovňa Likavka (niekedy okolo roku 1900). Záhrada je objektami rozčlenená do pomyselných troch častí. 

Záhrada pod Ďurkovcom

Naša záhrada vznikala postupne okolo chalupy, ktorú sme si postavili pracne a pomaly. Záhrada sa nachádza v rusínskej obci Runina v Poloninách a okrem divočiny a nádhernej nočnej oblohy tu takmer nič nie je.

V záhrade využívame mulčovanie, od začiatku máme kompost a zachytávame aj dažďovú vodu.

Prírodné záhrady na Brdárke

Záhrada "U Slanskej" (č. d. 9).

Záhrada je verejná a má zážitkovo-vzdelávací charakter. Snažíme sa vytvoriť priestor, kde môže skupina ľudí stráviť príjemné chvíle a zároveň chceme prezentovať určité typické permakultúrne prvky. Na rozdiel od vedľajšej súkromnej záhrady je chodník dostatočne široký a dominantou pozemku sú miesta na stretávanie ľudí - pri dome je to terasa s lavičkami a v zadnej časti letná kino-kuchyňa s multifunkčnou pecou a otvoreným ohniskom.

Stránky

Subscribe to RSS - Ukážková prírodná