Ukážková prírodná

Komunitná záhrada L-E-S-O-V-O

 Na začiatku našej práce bola okrasná záhrada so starým sadom. Našim cieľom je zabezpečenie kvalitných sezónnych potravín či už ovocia a zeleniny, alebo hydinového a kraličieho mäsa. Pri pestovaní ovocia a zeleniny sa kladie vysoký dôraz na regeneráciu pôdy a zvyšovanie biodiverzity v našom okolí. Zatiaľ sme len na začiatku cesty, kde sa nam podarilo vysadiť rôznorodé ovocné stromy, kríky, a zúrodniť pôdu na pestovanie aj tých najnáročnejších zeleninových druhov. Samozrejmosťou je nepouživanie chemických postrekov a umelých hnojív.

Rodinná záhrada Pod hradom

Naša záhrada sa nachádza na pozemku, ktorý patrí ku vyše storočnému objektu horárne, na starých fotografiách uvádzanej ako Lesovňa Likavka (niekedy okolo roku 1900). Záhrada je objektami rozčlenená do pomyselných troch častí. 

Záhrada pod Ďurkovcom

Naša záhrada vznikala postupne okolo chalupy, ktorú sme si postavili pracne a pomaly. V podstate vzniká stále niečo nové, mení sa a rastie . Záhrada sa nachádza v rusínskej obci Runina v Poloninách a okrem divočiny a nádhernej nočnej oblohy tu takmer nič nie je.

S manželom petsujeme zeleninu, bylinky, ktoré aj spracúvam na mastičky, oleje a tintktúry. Máme posadené ovocné stromy, síce viac nízkokmenných,ale už sme si niečo zasadili aj od Ľudka Vaša. Boli sme u neho aj na kurze.

Prírodné záhrady na Brdárke

Záhrada "U Slanskej" (č. d. 9).

Záhrada je verejná a má zážitkovo-vzdelávací charakter. Snažíme sa vytvoriť priestor, kde môže skupina ľudí stráviť príjemné chvíle a zároveň chceme prezentovať určité typické permakultúrne prvky. Na rozdiel od vedľajšej súkromnej záhrady je chodník dostatočne široký a dominantou pozemku sú miesta na stretávanie ľudí - pri dome je to terasa s lavičkami a v zadnej časti letná kino-kuchyňa s multifunkčnou pecou a otvoreným ohniskom.

Záhrada Živa

Záhrada Živa

Pred 8 rokmi sme v dedinke Jasenov pri Humennom kúpili starší dom na 18 árovom pozemku. Dom sme zrekonštruovali a už 5 rokov tu žijeme. Na pozemku bola záhrada v no v zanedbanom stave.

Postupne sme záhradu začali pretvárať na prírodnú vidiecku úžitkovú záhradu podľa zásad prírodných a permakultúrnych princípov. Zúčastnili sme sa niekoľkých kurzov zameraných na tvorbu prírodných a permakultúrnych záhrad.

Záhrada v starom sade

Naša záhrada sa nachádza na úpätí Národného parku Veľká Fatra v historicky významnej obci Necpaly. Kúpou kamennej sedliackej usadlosti v roku 2006 sme nadobudli aj zanedbaný sad plný žíhľavy a starých sliviek rozrastených veľmi husto. V tom čase sme bývali cca 250 km ďaleko, takže celá údržba a záhradkárčenie spočívalo v občasnom ručnom kosení kosou, výrube sliviek a prestarnutých jabloní. Aj keď sme pod tlakom susedov veľmi zvažovali vyrovnanie krivoľakého pozemku traktorom (orba), našťastie sme sa tomuto invazívnemu kroku akosi intuitívne vyhli.

Šumná záhrada

Záhrada o rozlohe 1852 m² sa nachádza v širšom centre mesta Sečovce. Návrh vypracoval PaedDr. Ladislav Majoroši a jeho naplnenie sa postupne svojpomocne realizovalo od roku 2012. Na pozemku je obnovený ovocný sad, pribudla zeleninová záhrada, bylinková špirála, namiesto plechového plota sa urobil drevený, bol vysadený živý plot. Vybudovalo sa jazierko s vodnými rastlinami a v jeho blízkosti sú vysadené vodomilné rastliny bežne rastúce na mokrinách v blízkej prírode. Z vykopanej hliny vznikol kopček z ktorého sa postupne stáva "divočina".

Ekocentrum SOSNA

Ekocentrum SOSNA s Prírodnou záhradou predstavujú na Slovensku ojedinelý inšpirujúci príklad nezávislého vzdelávacieho centra, šíriaceho voči prírode, krajine a prostrediu zodpovedné spôsoby života.

Na pozemku o rozlohe 40 árov sme postupne vybudovali typické súčasti prírodnej záhrady: jazierko, bylinnú špirálu, vyvýšené záhony, kompostovisko, lesnú záhradu, zber dažďovej vody, koreňovú čističku vôd, prírodný chodník, solárnu sušičku, solárnu sprchu a pod.

Ukážková prírodná záhrada Horné Uliczké, Bojnice

Mestská záhrada, ktorá je dnes v starostlivosti mojich rúk, sa nachádza v mestečku Bojnice na pôvodnom území zvanom už za monarchie Horné Uliczké. Je typickým príkladom mestskej zástavby zo 60-tych rokov 20. storočia, keď tu moji rodičia na novovytvorenej ulici postavili dom (rodinný dom s priľahlým pozemkom v celkovej výmere spolu 800 m2, čiže za socializmu taká normálna plocha pre život jednej rodiny).

Ukážková prírodná ZÁHRADA SO SRDCOM

Názov ZÁHRADA SO SRDCOM vystihuje nielen náš prírodný priestor, ale aj našu filozofiu a životný štýl. Je to miesto, kde sa stretávame s rodinou, priateľmi, kde sa hráme, relaxujeme, počúvame vtáčiky, staráme sa o sliepky, králiky, húsky. Naše mačky a Bobík sa starajú o nás. Pozorujeme jašteričky, bociany, netopiere, chrobáky a žijeme život.

Stránky

Subscribe to RSS - Ukážková prírodná