Verejná Semienkovňa v Trenčíne

Už aj v Trenčíne máme priestor pre výmenu vlastných semienok. Aj vy máte nejaké nazvyš, prípadne by ste sa chceli k nejakým dostať? Takúto možnosť máme na Mierovom námestí v Bioobchode Malý princ.

Semená si dnes môžeme kúpiť v hociktorom obchode so záhradkárskymi potrebami. Našou myšlienkou je ale šírenie udržateľného pestovania. Preto tu nájdete semienka rastlín pestované prírodne, bez postrekov či umelých hnojív. Sú rokmi odskúšané, overené záhradníkmi, pestované v blízkom regióne. Nie sú geneticky modifikované či hybridné, ktoré sú pre ďalšie pestovanie nevhodné.

V našej semienkovni poskytujeme balíčky so semienkami zadarmo. Nájsť tu môžete jednoročné kvety, trvalky, rôznu zeleninu, či druhy plané ale jedlé.

Jedinou podmienkou je následné vrátenie časti z vašej úrody vo forme nových semienok. Ak sa vám odobratá odroda nepodarí dopestovať a následne vrátiť, môžete priniesť do obchodu iné semienka.

Ak máte záujem, prineste dobre vysušené semená do našej semienkovne. Zapíšte sa do pripraveného zošita. Semená môžete priniesť v malých uzatvárateľných pohároch, príp. ich presypať do pripravených sáčkov. Označiť treba druh, odrodu, miesto a rok zberu. Na výmenu si môžete vziať nejaké iné semienka, ktoré vás zaujmú, či ich v záhrade ešte nemáte.

Ak zatiaľ nemáte žiadne semienka na výmenu, ale mali by ste záujem o pestovanie, môžete si prísť vybrať. Vyberajte s rozumom, aby ostalo aj pre iných. Maximálne 3 balíčky rôznych semien. Zapíšte sa do zošita, čo ste si vypožičali. Na jar zasaďte, dobre sa o rastliny starajte a na jeseň prineste opäť do semienkovne na vrátenie.

Budeme radi, ak sa táto myšlienka bude šíriť medzi záhradníkmi.

Dúfame, že krabica so semienkami ostane na jar prázdna a na jeseň sa nielen zaplní, ale aj rozšíri o ďalšie semienka z vašej úrody.

Zaradenie článku: