Záhrada pod Ďurkovcom

Naša záhrada vznikala postupne okolo chalupy, ktorú sme si postavili pracne a pomaly. V podstate vzniká stále niečo nové, mení sa a rastie . Záhrada sa nachádza v rusínskej obci Runina v Poloninách a okrem divočiny a nádhernej nočnej oblohy tu takmer nič nie je.

S manželom petsujeme zeleninu, bylinky, ktoré aj spracúvam na mastičky, oleje a tintktúry. Máme posadené ovocné stromy, síce viac nízkokmenných,ale už sme si niečo zasadili aj od Ľudka Vaša. Boli sme u neho aj na kurze.

V záhrade využívame mulčovanie, od začiatku máme kompost a zachytávame aj dažďovú vodu. Okrem toho po spoločnom takmer dizajnovaní s Paulou Urdovou a inšpiráciách najmä u Lucie Capovej sme doplnili viac prvkov a budú aj ďalšie. Máme živý plot z hrabu, jedlý živý plot, bylinkový záhon, jedlý les a veľa kríkov s jedlými plodmi. Malý dažďový záhon a prípravu na nemeckú kopu, kotrú sme pre zlé počasie nestihli urobiť.

Mojim snom je , keďže som učiteľka okrem zážitkového učenia o bylinkách a výrobe produktov z byliniek robiť mini vzdelávanie o základoch permakultúry, o záhradníčení v súlade s prírodou a jej cyklami. Absolvovala som kurz u Pauly Cesta z mesta a tento rok webináre zo Školy permakultúry.

Minulý rok som si to vyskúšala na podujatí Objavte Poloniny a pre veľký záujme som ani nestihla uspokojiť všetkých záujemcov.