Záhrada rodiny Konárikových, Teplička / Váhom

- Naša záhrada je prírodnou záhradou vytvorenou pre potreby štvorčlennej rodiny s dvoma psami, mačkami , sliepkami, ježkami, vtáčikmi  a jednej starej užovky .

-  Rozloha záhrady  je cca 2500m2. Leží v podhorí Malej Fatry v nadmorskej výške 365 m n.m. na bývalom riečisku Váhu.

- Založená bola v roku 2006 na pozemku, ktorý dlhé roky slúžil na pestovanie zemiakov a obilia. Z pôvodných 1250 m2 sa postupne rozšírila na terajšiu veľkosť. Je rozdelená na viacero častí, ktoré slúžia na oddych, pestovanie zeleniny, ovocia, kvetov a chov sliepok hodvábničiek.

- V záhrade sú vysadené bežne používané známe rastlinné druhy kvetov a stromov , osvedčených v tejto nadmorskej výške, v kombinácii s jedlými druhmi trvaliek, dvojročiek, letničiek a bylín. Súčasťou záhrady je veľký tvalkový záhon a časť ponechaná pre margarétkovú lúku, plnú divých liečivých rastlín. Časť zeleninivej záhrady je tvorená vyvýšenými záhonmi určenými na polykultúrne pestovanie. Svoje miesto tu má aj jedlý živý plot, ktorý postupne dosádzame rozličnými druhmi krov jedlých nielen pre ľudí ale aj pre vtáky, tak aby sme mali čo zbierať počas celej sezóny. V záhrade je vytvorený hadník, kde je občas možno zazrieť užovku obojkovú, ktorá nám pomáha redukovať hlodavce v záhrade.( Doporučujem namiesto mačky, ale nedá sa hladkať :) ) V kopách lístia a suchých trsoch trávy zimujú ježkovia. V zime u nás pozorujeme až 16 druhov vtákov, ktorý prichádzajú na kŕmitká.
- Záhrada je jedinečná funkčným prírodným kúpacím jazierkom, ktoré je napájané dažďovou vodou so strechy. Okrem toho, že si v ňom nachádza útočisko mnoho živičíchov, vrátane nás, je ďalej systémom dvoch spojených nádob  voda z tohto jazierka privedená do zeleninovej záhrady kde slúži  na zavlažovanie. K stene domu sme pristavili skleník, ktorý na ohriatie využíva teplý vzduchodvedený  z kuchynského digestora.  Veľká terasa z červeného smreku, skleník, jazierko a lúka tvorí  našu letnú obývaciu izbu.

 

Druh záhrady:

Rok získania plakety: