Divorastúce porasty - "burina" povolená:)

"Burinou" označuje záhradník všetko, čo rastie na záhrade „samé od seba“ a utlačuje naše zasadené rastliny. V prírode má ale každá rastlina svoje miesto a využitie, prírodný záhradník preto slovo burina nahrádza výrazom sprievodná rastlina.

Sprievodné rastliny zvyšujú rôznorodosť, záhrada sa stáva biologicky stabilnejšia. Prírodnému záhradníkovi sú veľmi nápomocné:

-  pomáhajú udržiavať pôdu zakrytú a tým zadržiavať vlhkosť.

- poskytujú úkryty užitočným živočíchom, príp. môžu odpudzovať škodcov

-  sú tiež zdrojom peľu a nektáru, preto sú vyhľadávané včelami.

Mnoho druhov "buriny" je jedlých, ba dokonca i liečivých. Práve na jar, kedy už tieto plané rastliny rastú a zelenina ešte nie je ani zasadená, poskytujú nám tieto rastliny telu prospešné vitamíny.

Aj tu ale platí, všetko s mierou. Sprievodné rastliny preto treba udržiavať pod kontrolou. Popri zasadených druhoch zeleniny je dobré "burinu" plieť. Vytrhanú ju môžeme ponechať na políčku ako mulč. Veľkú časť práce si ušetríme, keď "burinu" odstránime zo záhonu ešte pred kvitnutím, čím eliminujeme tvorbu semien.

Mnohé z týchto rastlín narastú na okrajoch chodníkov, v štrbinách, pod kríkmi, ale aj priamo v zeleninovom záhone. Sú to:

Žihľava dvojdomá (Urtica dioica), mrlík biely (Chenopodium album), sedmokráska obyčajná (Bellis perennis), Kozonoha hostcová (Aegopodium podagradia), zbehovec plazivý (Ajuga reptans), rebríček obyčajný (Achillea millefolium), pupenec roľný ( Convolvulus arvensis),pýr plazivý ( Elytrigia repens),zviezdica prostredná (Stellaria media),...

Púpava lekárska ( Taraxacum officinale) povzbudzuje tráviace orgány a podporuje vstrebávanie tráviacich štiav. Povzbudzuje činnosť žlčníka, priaznivo ovplyvňuje tiež činnosť obličiek a pečene, inulín znižuje hladinu krvného cukru.

Hluchavka biela (Lamium album) - Jej kvet pomáha pri vykašliavaní hlienov, užívajú sa sušené kvety, z ktorých sa pripravuje čaj. Tiež pomáha na obličky a ženské pohlavné orgány.

Hviezdica prostredná (Stellaria media) je výborný zdroj vitamínu C a E. Používa sa na liečbu atopického ekzému a k liečbe reumy.Zbiera sa mladá vňať, môže sa pridávať do šalátov, pomazánok, polievok.

Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris) má výborné účinky na úpravu menštruačného cyklu, zmierňuje krvácanie, zlešuje hojenie maternice po pôrode. Má aj dezinfekčné účinky, doporučuje sa aj pri cukrovke. Pije sa čaj z vňate a listov, ale používa sa aj na oplachy pri akné.

Rebríček obyčajný (Achillea millefolium) tiež zmierňuje menštruačné bolesti, pôsobí pri migréne, nevoľnosti, krvácaní z nosa a bolesťami očí. Zbiera sa kvet a vňať.

Sedmokráska obyčajná (Bellis perrenis) obsahuje inulín, ktorý podporuje činnosť pečene, žlčníka a sleziny. Znižuje hladinu krvného cukru. Saponíny pomáhajú vykašliavaniu a pôsobia aj protizápalovo. Používajú sa listy i kvety do polievok, šalátov či na chlieb. Na odkašliavanie je výborný čaj z kvetov.

Žihľava dvojdomá (Urtica dioica) zabraňuje tvorbe žlčových kameňov, čistí krv, podporuje stavbu tkanív, kostí, upevňuje cievy. Pomáha aj pri reume.

Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) pôsobí antibakteriálne, používa sa pri ochorení dýchacích orgánov a pri vykašliavaní. Používajú sa listy.

Zádušník břečťanovitý (Glechoma hederacea) pôsobí protizápalovo, tlmí zápaly a svrbenie kože. Zabraňuje tvorbe žlčových kameňov a detoxikuje pečeň. Používa sa čerstvý do šalátov, polievok, k mäsu či zemiakom.

Bršlica kozia noha ( Aegopodium podagradia) je naozaj veľmi vytrvalá burina. Používa sa na liečbu reumy, dny, při liečbe močových kameňov. Krátkodobo sa pije sa nálev z listov. Mladé listy sa používajú do šalátov alebo ako špenát. Rozmrvené listy pomáhajú aj při štipnutí komárom.