Hnojenie a polievanie

HNOJENIE

Už teda vieme, že v prírodnej záhrade je použitie umelých hnojív zakázané. Ako ale do pôdy dostať organické látky, ktoré sú pre rast rastlín nevyhnutné?

Možnosti :

- kompost

- zelené hnojenie

- mulčovanie

- hnojenie tekutými organickými hnojivami

- zapracovanie dlhodobo sa rozkladajúcich organických častí do pôdy - škrupiny z vajíčok, kostná, rohovinová múčka.

 

 

POLIEVANIE

Voda je nenahraditeľná a  k životu ju potrebuje každý živý organizmus. Rastliny nie sú výnimkou, potrebujú ju k rastu i k tvorbe plodov. Pri dodržaní pár jednoduchých pravidiel vám vaše rastliny porastú naozaj „ ako z vody“.

 

1. Dažďová voda

Je na polievanie najlepšia. Ak polievate pitnou vodou, je dobré ju nechať odstáť aspoň 12 hodín, aby sa odparil chlór. Na polievanie môžeme použiť aj vodu z domácnosti, ktorá neobsahuje chemikálie či pracie prostriedky. Pri polievaní zo studne je lepšie vodu nechať odstáť, aby sme rastlinám nespôsobili teplotný šok, zvlášť z teplých dňoch.

2. Bylinkové výluhy

Rastliny nám lepšie porastú. Ak ich budeme občas zalievať aj rôznymi rastlinnými výluhmi. Veľmi dobré sú výluhy či zákvasy zo žihľavy, prasličky či kostihoja. Viac o rastlinných výluhoch v časti Preventívna ochrana rastlín.

 

3. Výdatné zálievky

Koreňový systém dokáže vodu vytiahnuť z väčšej hĺbky, ak nie je príliš často zalievaný malým množstvom vody. Korene rastlín tak nerastú do hĺbky, ale držiasa pod povrchom a čakajú na našu zálievku. Rastliny sú slabé a závislé od neustálej zálievky. Je preto lepšie rastliny zalievať menejkrát  ( stačí 2 - 3 x do týždňa), ale väčším množstvom vody. Taktiež sa môžu rastliny zamulčovať, čím zabránime výparu vody.

4. Polievame ku koreňom

Príjem vody sa v rastline uskutočňuje takmer výlučne cez korene. Preto je zbytočné rastliny zalievať na listy, hrozí riziko spálenia listov pri plnom slnku, príp. vznik plesní, na ktoré sú náchylné hlavne rajčiny či uhorky.

 

5. Polievame ráno

Ráno vedia rastliny vodu lepšie využiť a pripraviť sa na nový deň. Taktiež sa na večernej mokrej pôde lepšie darí slimákom. Určite nepolievame cez deň počas horúceho dňa, voda na listoch by ich spálila.