Kompostovanie

Kompostovanie

Kompostovanie je prírodný proces, ktorý prebieha bežne v prírode pri rozklade odumretých častí rastlín. Prebieha za účasti pôdnych organizmov a mikroorganizmov, ktoré pri správnom založení kompostoviska vedia premeniť náš odpad na organicko – minerálne hnojivo.

 

Výhody:

  • Biologický odpad, ktorý by inak skončil na skládke sa mení na kvalitný humus, ktorý nahradí umelé hnojivá
  • Znižujeme objem vyvážaného komunálneho odpadu
  • Zadržiava vodu
  • Prevzdušňuje pôdu

 

ČO sa DÁ kompostovať?

  • Odpad z domácnosti – šupky z ovocia a zeleniny, kávový výluh, čaj, vlasy, kvety, popol z dreva, nepotrebná zemina, papierové obrúsky, servítky, škrupiny z vajíčok, nechty, kartón
  • Zo záhrady – kvety, štiepka, piliny, pokosená tráva, konáre, lístie, burina bez semien, ovocie, perie, hnoj, močovka
  • V minimálnom množstve: šupky z citrusov, banánov, lístie z orechov, zbytky varenej potravy, trus  domácich zvierat, plevel s koreňmi, odrezky z tují

 

ČO sa NEDÁ kompostovať?

  • Kosti, mäso, mliečne výrobky
  • Kovy, plasty, sklo, textil, papier, tetrapak
  • Chemikálie, lieky, batérie, oleje
  • Prach z vysávača, ohorky z cigariet, farebné časopisy, škvára, burina so semenami, rastliny napadnuté chorobami

Ak sa rozhodnete kompostovať, je dobré si určiť, koľko organického materiálu budeme mať k dispozícii. V súčasnosti máme na výber kompostovanie v kompostéri alebo na kope ( bedni).

Najlacnejšie je kompostovanie na kope, ak dbáme na estetiku, môžeme plniť materiál do kompostéru. Ak máme väčšie množstvo záhradného odpadu, je dobré si vybudovať kompostovisko z dosiek, prútia či konárov.

Umiestnenie v záhrade:

V dostatočnej vzdialenosti od hranice susedného pozemku, aj keď správne založený kompost vôbec nesmrdí. Mal by byť na polotienistom mieste príp. pred silným slnkom chránený strieškou, občasná závlaha je preto potrebná, kompost nesmie vyschnúť.  Každý kompost musí byť s priamym kontaktom so zemou, aby sa mohol premieňať na hnojivo. Pokiaľ nemá kompost dostatok vzduchu, smrdí a zahníva. Rozkladanie kompostu urýchluje baza čierna, ak je zasadení v jeho blízkosti.

Ku kompostovisku by sa malo dať dostať v každom počasí, treba pamätať aj na dostatok priestoru okolo kompostoviska pri nakladaní kompostu do fúrika. Ideálne je mať k dispozícii aspoň 2- 3 kompostiská, 1 pre použitie v záhrade  a ostatné pre kompostovanie.

Na dno kompostoviska patria hrubšie konáre, posekané drevo do hrúbky 20- 30 cm. Postupne prikladáme odpad z kuchyne a záhrady. Je dobré, ak máme k dispozícii aj rastlinný aj živočíšny odpad, tým docielime správny pomer C:N. Najlepšie okolo 30:1.

Plnú hromadu kompostu zakrývame lístím, senom a pod., čím podporíme vznik tepla zabránime úniku látok.

Dozrievanie kompostu a proces tlenia urýchlime jeho otáčaním a prehadzovaním jednotlivých vrstiev. Po 6 – 12 mesiacoch je kompost vyzretý a pripravený na použitie.

 

Využitie kompostu:

Najvhodnejším obdobím na zapracovanie do pôdy je jar alebo jeseň.  Hotový kompost zmiešame s pôdou, na 1 m2 postačí 1 – 2 l kompostu.

 Priamo na kompostovisku môžeme pestovať tekvice, ktoré potrebujú dostatok živín a svojimi listami ho  v lete zatieňujú.