Takéto kamenné steny sa používajú k stabilizácii svahov, môžu ale plniť účel aj ako prírodná lavička či úkryt pre plazy. Takisto sa používajú na rozčlenenie záhradného priestoru.
Suché kamenné steny bývajú navrstvené kopy prírodných kameňov, v súčasnosti sú čoraz viac používané aj tzv. gabiony, t.j. záhradný prvok vytvorený z kameňov s použitím drôtenej konštrukcie.
Pri stavaní steny z kameňov používame väčšie ploché kamene. Pri stavbe stien vyšších ako 120 cm je potrebné stenu stabilizovať betónovým základom. Menšie steny staviame priamo z kameňov, ktoré nezlepujeme zemou, časom by totiž vplyvom dažďa hrozil pád kameňov. Pri stavbe z menších kameňov používame aj tzv. kotviace kamene, ktoré sú dostatočne veľké a spevnia nám celú radu.
Na dno používame štrk, na ktorý vrstvíme jednotlivé kamene. Stena je na spodu širšia, hĺbka steny musí predstavovať aspoň 1/3 jej konečnej výšky.
Stena nám vytvorí jedinečný záhradný prvok, ktorý bude nielen estetický, ale aj praktický, poskytne životný priestor pre rôzne živočíchy. Takisto sa postupne na nej objavia aj rôzne rastliny. Pre urýchlenie zarastania steny môžeme vysadiť materinu dúšku, rozchodník, skalnice,...